Přeskočit na hlavní obsah

První dotek Portugalska

Tento týden jsem si ve středu večer vzpomněla na svůj první kontakt s Portugalskem. Nevěděla jsem proč. Asi zapracovalo mé podvědomí, došlo mi to totiž až o den a půl později. Uvědomila jsem si, že ve středu večer uplynulo přesně šest let od okamžiku, kdy se mě Portugalsko dotklo poprvé. Byla to středa stejně jako letos. A byl v tom kluk.

Představte si, že je vám osmnáct a setkáváte se jen s umaštěnými, otrávenými spolužáky na střední, kteří se neumí chovat. Představte si, že jdete na párty a osloví vás tam sám od sebe nejhezčí kluk, jakého si dovedete přestavit, takový, jakého byste si nedokázali vysnít ani v nejtajnějších představách. Olá, je to Portugalec. :) 

"Vypadáš jako Zooey Deschanel," řekne a usměje se. Tím začne. A tím začne všechno ostatní. Tahle věta to spustí. 

Bylo to prosté. Nechala jsem se okouzlit, totálně okouzlit. Za pár měsíců odjel, pak jsem v létě jela já za ním, setkala se s jeho rodinou, poznala cizí zemi z pohledu, z jakého ji mnoho lidí nikdy nepozná. Albufeira, Lagos, Sagres, Vilamoura, Tavira... Všechna tahle úžasná místa jsem poprvé viděla jako osmnáctiletá s rodilými Portugalci. 

Potom jsme se jeden druhému ztratili a už se nikdy neviděli, ale věděla jsem, že do Portugalska se vrátím, protože u mě vždycky převažuje láska k místu, ne ke člověku... Někdy mi přijde, že se to stalo někomu jinému. Dnes mám občas pocit, že dokonce i Porto se stalo někomu jinému, že jsem se jen dívala na jakýsi nekonečný film. Ale je legrační, co dokáže způsobit jedna věta - že prý vypadám jako Zooey Deschanel.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

7 důvodů, proč vás lidé po návratu z Erasmu považují za cvoka

Jednou jsem od svého známého, který byl na Erasmu asi před šesti lety, slyšela dost výstižné tvrzení: "Kdo se stane Erasmákem, Erasmákem zůstane." Teprve teď jsem pochopila, že měl naprostou pravdu. Erasmus vás navždycky změní. Změní vás tak, že budete lidem kolem vás po návratu připadat jako blázen. Budete si chtít povídat s cizími lidmi a cítit se, jako kdybyste byli o deset let mladší než vaši vrstevníci, kteří se berou a řeší hypotéky.

Východní Algarve: Opomíjená krása jižního Portugalska

Jižní Portugalsko bývá často spojováno především s monumentálními pískovcovými útesy, nekonečně dlouhými plážemi a nočním životem. To je samozřejmě typická ukázka regionu Algarve, respektive jeho západní části. Pokud se ovšem vydáte dál na východ, zjistíte, že pobřeží tady má úplně jiný ráz, stejně tak architektura, atmosféra i život místních.

5 věcí, které můžete dělat v Portu, když prší

Když prší u nás, procházka po městě se dá většinou zvládnout s deštníkem. Když prší v Portu, za dvě minuty jste durch a nezachrání vás vůbec nic. Zimní bunda se vám nacucne vodou, v botách vám čvachtá a po strmých silnicích tečou hotové řeky, které vám rozleptávají obuv (protože déšť je ještě ke všemu slaný). Venku to dost často opravdu nejde. Co když vás tahle hrůza přepadne během prodlouženého víkendu? Co všechno se dá dělat v Portu, když prší?